Den finska startupen Fruugo har blivit hajpad - trots att ingen sett något av sajten än och trots att man varit tystlåten om vad man ska göra. Den främsta anledningen är att det finns flera tunga namn med i styrelsen bakom Fruugo, bland annat Nokias världsberömda styrelseordförande Jorma Ollila.

Men utvecklingsarbetet har tagit tid. Bolaget grundades 2006 och gjorde i fjol av med 3,26 miljoner euro. Senaste given var att de skulle lansera på Sime i november, men lanseringen ställdes in.
Nu säger Fruugo att betatester med särskilt utvalda målgrupper ska starta i januari.

Vad exakt Fruugo ska göra är inte helt klart. Enligt en färsk intervju i Hufvudstadsbladet vill den nye vd:n Jari Usva vara lite mer ödmjuk än de uttalanden man tidigare gjort. Enligt Jari Usva ska Fruugo vara ett komplement till existerande e-handelsstruktur, inte ersätta den.

Tanken tycks vara att bygga en one stop shop för e-handel, för att riva barriärer som valutor, frakt med mera vid utlandsköp. Köpprocessen ska kännas lokal var kunden än befinner sig. Konsumenterna ska vara trygga i att Fruugo tar ansvar för att betalning, skatter, leverans med mera sköts som det ska.

– Det är utmanande, men vi hoppas att kunder och försäljare förstår vad vi strävar efter, säger vd Jari Usva till Hufvudstadsbladet.